A megfelelő módszer kiválasztása
Fontos, hogy partnerével beszéljenek elképzeléseikről, hogy a szexuális együttlétek miként folyjanak. A szexualitás közös megélése csak akkor lesz teljes, ha mindketten tisztában vannak a másik igényeivel, kívánságaival és ezt kölcsönösen el is fogadják.
A szexualitás megéléséhez hozzátartozik egy esetleges terhesség, vagy a fogamzásgátlás közös felelőssége is. Ezért fontos, hogy a fogamzásgátlás kérdését közösen és lehetőleg az első szexuális érintkezés előtt tisztázzák. Jelenleg nincsen olyan elérhető fogamzásgátlási forma, ami egyszerre lenne abszolút hatékony, bármikor elérhető, minden mellékhatástól mentes, minden élethelyzetben és bármely párkapcsolatban egyformán alkalmazható, ezen túlmenően pedig még olcsó is.
A fogamzásgátlási módszer kiválasztásakor figyelembe kell venni az egyéni igényeket, az aktuális élethelyzetet és ezeknek megfelelően mérlegelni az egyes módszerek előnyeit és hátrányait. Nőgyógyászától, vagy családtervezési központokban elegendő szakmai tájékoztatásban lehet része. Ettől függetlenül a személyes megítélésen múlik a végleges döntés, hiszen amikor a megfelelő módszert keressük, nem csak az számít, hogy a választott módszer mellékhatásokkal jár-e vagy sem, hanem az is, hogy hogyan érez az adott módszer alkalmazásával kapcsolatban.
A megfelelő módszer kiválasztása és hogy ki felelős az alkalmazásáért, közös döntésnek kellene lennie. Jó dolog, ha partnere is egyaránt foglalkozik a fogamzásgátlás kérdésével. Ennek ellenére fontos figyelembe vennie, hogy nőként Ön esik teherbe és nem mindig bízhat abban, hogy párja odafigyel a fogamzásgátlásra.
Ez a weboldal információt nyújt a mostanában használatos fogamzásgátlási módszerekről. A fogamzásgátlási módszerek áttekintő táblázata segítségként szolgál a jó döntés meghozatalában. További információért, vagy kérdésekkel kérjük forduljon orvosához, vagy a családtervezési klinikák egyikéhez. Amennyiben védekezés nélküli, vagy nem elég hatékony módszer használata után nem kívánt terhesség gyanúja áll fenn, sürgősségi fogamzásgátlásként ajánlott az esemény utáni tabletta alkalmazása, ami megakadályozza, késlelteti a peteérést. Alternatív megoldásként hat napon belül a védekezés nélküli közösülés után, kérheti nőgyógyászától az „esemény utáni hormonspirál” felhelyezését is. A hormonspirál megakadályozza az esetlegesen már megtermékenyített petesejt beágyazódását a méhben.