Menstruációs ciklus

Menstruációs ciklusnak nevezzük azt az időszakot, ami az utolsó menstruációs vérzés első napja és az azt követő  vérzés első napja között eltelik. Egy ciklus hossza személyenként változhat, de általában 21 és 35 nap között van. Minden vérzés végeztével a méhben megkezdődik a méhnyálkahártya újbóli felépítése. Ez teszi lehetővé, hogy egy megtermékenyített petesejt a későbbiek folyamán beágyazódjon, ezzel ideális körülményeket biztosítva a további fejlődéshez.

 

Weiblicher Zyklus

Akárcsak a ciklus hossza, úgy a vérzés időtartama és erőssége is egyéntől függően változó. Hozzávetőleg 14 nappal a következő menstruációs vérzés első napja előtt a megérett petesejt kiszabadul a tüszőből (=tüszőrepedés), elhagyja a petefészket és tovább halad az egyik, vagy másik petevezetőbe. Ezt a folyamatot nevezzük peteérésnek.

Zyklus

A megtermékenyülés a petevezetőben történik, 6-24 órával a peteérés után. A megtermékenyített petesejt 4-5 nap alatt jut el a méhbe, ahol beágyazódik a méhnyálkahártyába, tovább osztódik és fejlődni kezd.

Amennyiben a peteérést megelőző napokban, vagy azzal egy időben védekezés nélküli közösülésre kerül sor és a hímivarsejtek eljutnak a petevezetőbe, megtermékenyülésre kerürlhet sor, így a következő menstruációs vérzés elmarad.

A hímivarsejtek akár 5 napon keresztül is képesek a megtermékenyítésre, míg egy érett petesejt maximum 24 órán keresztül megtermékenyíthető.

A terhességet leghamarabb 10 nappal a megtermékenyítés után vérből, vagy vizeletből lehet kimutatni a terhességi hormon (hCG) szintjének mérésével.

A gyógyszertárakban és drogériákban kapható terhességi tesztek ma már nagyon megbízhatóak, az áruk 500-tól 3000 forintig terjed. Negatív teszteredmény esetén érdemes egy héttel később egy további tesztet elvégezni. Terhességi teszt elvégzését nőgyógyászától is kérheti. Egy a petevezetőben megtermékenyítetlen petesejt feloldódik, a méhnyálkahártya vérzés formájában távozik és ezzel új ciklus kezdődik.

Abban az esetben, ha a menstruációs vérzése gyakrabban, mint 3 hetente, vagy ritkábban, mint 5 hetente jelentkezik, ajánlott felkeresni egy nőgyógyászt és a rendszertelenség okát kivizsgáltatni. Fiatal lányoknál a rendszertelen ciklus normális és körülbelül a 20. életévükig rendszeressé válik.