Hüvelygyűrű
A hüvelygyűrű egy vékony, puha műanyag gyűrű, ami 54 mm átmérőjű és 4 mm vastag. Ugyanazokat a hormonokat tartalmazza, mint a kombinált fogamzásgátló tabletták (ösztrogén és gesztagén). A hormonok a hüvely falán keresztül jutnak a szervezetbe és megakadályozzák a peteérést. A hajlítható gyűrűt a nő saját magának helyezi fel, akárcsak egy tampont. A hüvelygyűrű 3 héten keresztül marad a hüvelyben.
Három hét elteltével a hormontartalék kiürül és a nő maga távolítja el a hüvelyből. Ezt egy hét szünet követi (úgy, mint a fogamzásgátló tablettánál). Ebben az egy hétben jelentkezik a megvonásos vérzés. A 7 nap szünet leteltével a nő egy újabb hüvelygyűrűt helyez fel.
Ettől függetlenül akár szünet nélkül is felhelyezhető a következő hüvelygyűrű, ami a következő három hétben fent marad. Szünet nélkül nem csökken a hormonszint és így a megvonásos vérzés sem jelentkezik. Ez a meghosszabított ciklus, tehát a hüvelygyűrű szünet nélküli, több hónapon át tartó alkalmazása jobb védelmet nyújt a nem kívánt terhességek ellen és hosszantartóbb, menstruáció mentes időszakokat biztosít, amit sok nő nagyon kellemesen él meg. A meghosszabított ciklus, akárcsak a hüvelgyűrű “általános” alkalmazás mellett, semmiyen hatással nincsen a késűbbi fogamzókészségre.
Előnyök
Szexuális együttlét előtt már nem szükséges a megfelelő fogamzásgátlásra gondolnia. A hüvelgyűrűt csak egyszer egy hónapban kell kicserélnie és maga a csere is egy nagyon egyszerű folyamat. Általában a menstruációs fájdalmak, illetve a vérzés erőssége is csökken a gyűrű használata mellett. A hüvelgyűrű emésztőrendszeri panaszok (hányás, hasmenés) jelentkezése esetén is megbízható védelmet nyújt. Különösen azoknak a nőknek ajánlott ezt a módszert választani, akiknek nyűg a fogamzásgátló tabletta rendszeres bevétele, sokat utaznak, vagy váltakozó műszakokban dogloznak.
Hátrányok
A hüvelgyűrűben található hormonok okozhatnak nem kívánt mellékhatásokat. A gyűrű esetében ugyanazok a a lehetséges ellenérvek érvényesek, mint a fogamzásgátló tabletta esetében, és bizonyos esetekben nem ajánlott az alkalmazása. Más gyógyszerekkel egyidejű alkalmazása csak a kezelő orvossal folytatott konzultáció után javasolt. A szoptatás ideje alatt nem ajánlott a hüvelygyűrűt alkalmazni. Abban az esetben, ha elfelejti időben felhelyezni a hüvelygyűrűt, az nem nyújt megbízható védelmet. A legtöbb esetben nem érzik a gyűrűt a szexuális együttlét alatt, ha mégis így lenne, rövid időre, az együttlét idejére kiveheti azt, de nem tovább, mint napi 3 órát.
Vészhelyzet
Abban az esetben, ha a gyűrű véletlenül kicsúszik (pl.: egy tampont eltávolítása közben), hideg vagy langyos folyó víz alatt leöblítheti (semmiképpen sem forró vízben). Ezt követően a gyűrűt haladéktalanul vissza kell helyezni a hüvelybe ( 3 órán belül). Amennyiben a gyűrű több, mint három órán keresztül nem volt a helyén, helyezze újra fel, és hét napon keresztül kiegészítő védekezési formára van szükség (pl.: óvszer). Abban az esetben, ha egy gyűrűt négy hétnél tovább hagyott a hüvelyben csere nélkül, a védettség már nem biztosított.
Hatékonyság
A hüvelgyűrű egy hatékony, bármikor visszafordítható fogamzásgátlási módszer. A gyűrű eltávolításával azonnal ismét teherbe eshet.
Elérhetőség
A hüvelygyűrű gyógyszernek minősül. Orvosi vizgsálat után, vénykötelesen kapható a gyógyszertárban. A költségeknek sem részét, sem egészét nem fedezi a társadalombiztosítás.