Fogamzásgátló tabletta
A fogamzásgátló tablettában a női nemi hormonokhoz nagyon hasonló hormonok találhatóak. A működési elvük célja, hogy megakadályozzák a petesejt érését és ezzel a havi ovulációt. Ezen felül a méhnyaknyák állaga is sűrűbb marad, aminek következtében a spermiumok képtelenek behatolni a méhbe. Ezzel egyidőben méhnyálkahártya is kevésbé vastagodik meg. Az összes forgalomban levő készítmény egymáshoz hasonló hormonokat tartalmaz, de eltérnek az adagolásban, aminek következtében a lehetséges mellékhatások is különböznek egymástól.

©MUVS
A különböző készítményekre személyenként eltérő a reakció is. A legtöbb készítményt 21 napon keresztül kell szedni, naponta egy tablettát, amit 7 nap szünet követ. Néhány készítményben 24 tabletta található, amit csupán négy nap szünet követ. A szünet első napjaiban jelentkezik az ún. megvonásos vérzés. Ez általában enyhább, mint a menstruációs vérzés. A nem kívánt terhesség elleni védelem a szünet idején is fennáll. A hét, vagy négy napos szünet leteltével egy új ciklus kezdődik, az új levél első tablettájával. A hatékony védelem továbbra is adott, ameddig a tablettát rendszeresen szedik.
Léteznek olyan készítmények is, ahol egy levél 28 tablettát tartalmaz. Ebből 24 tablettában aktív hatóanyag található, a maradék négy esetében pedig placebo tablettákról van szó. A megvonásos vérzés abban a négy napban jelentkezik, amikor csak placebo-t szedünk be. A 28 napos séma segít hozzászokni a fogamzásgátló tabletta rendszeres szedéséhez.
A legtöbb fogamzásgátló tabletta esetében kombinált készítményről van szó. Ösztrogén és Gesztagén hormonokat tarlmaznak, amiknek együttes alkalmazása hatékonyan akadályozza meg a peteérést. Abban az esetben, ha elfelejtett bevenni egy tablettát, ezt 12 órán belül pótolhatja anélkül, hogy csökkenne a védettség. A mai készítményeknek alacsony a hormontartalma, ezért mikrotablettáknak nevezzük őket.
Az ösztrogénmentes fogamzásgátló tabletta csak sárgatesthormont, gesztagént, tartalmaz. Ettől függetlenül megbízhatóan megakadályozzák a peteérést. 28 napon keresztül minden nap egy tablettát kell bevenni. Amennyiben kimarad egy tabletta, ezt 12 órán belül pótolhatja. Ez a készítmény különösen alkalmas olyan nők számára, akik a ösztrogének okozta mellékhatásoktól szenvednek. Ezt a készítményt a szoptatás időszakában is szedhetik.
A meghosszabbított ciklus
A 3 havi tabletta, vagy egy hétköznapi kombinált készítmény folyamatos, hónapokig tartó szedése esetében elmarad a 7 napos szünet a 21 nap leteltével. A szünet kihagyásával a hormonszint nem csökken szerevezetünkben így a megvonásos vérzés is elmarad. A meghosszabított ciklusban a tablettát megszakítás nélkül, minden nap be lehet venni. Ebben az időszakban kimarad a menstruáció is, így erre az időre búcsút inthetünk a menstruációs panaszoknak is, amit sok nő üdvözöl. Ezáltal a fogamzásgátló tabletta magasabb védelmet is nyújt egy esetleges nem kívánt terhesség ellen, akkor is, ha néhány napig elfelejtjők bevenni azt. A meghosszabított ciklus pozitív hatással van a szervezetre, és akárcsak a tabletta megszokott alkalmazása, úgy ez a módszer sincsen befolyással a későbbi termékenységre. Minden nő maga dönti el, hogy mikor és mennyi ideig kívánja szünet nélkül alkalmazni a fogamzásgátló tablettát. Ez akár 6 hónapon keresztül is lehetséges.
A hüvelygyűrű és a hormontapasz is egyaránt alkalmasak a több hónapon át tartó, egy hetes szünet nélküli használatra. Ennek megfelelően a megvonásos vérzés is ritkábban jelentkezik és az esetlegesen ehhez kapcsolódó panaszok.
Előnyök
Szexuális együttlét során nem kell a fogamzásgátlásra gondolnia. A tabletta alkalmazása egyszerű. A menstruációs görcsök és a vérzés intenzitása legtöbb nő esetében csökken. Bizonyos készítmények enyhítik a bőrproblémákat, aknét. Fogamzásgátló tablettát a legtöbb nő gond nélkül szedhet. Hónapokig tartó szünetet csak akkor érdemes tartani, ha egy másik hatékony fogamzásgátlási módszerre váltott, vagy gyermeket szeretne.
Hátrányok
A fogamzásgátlóban található hormonok egyaránt lehetnek pozitív és negatív mellékhatással a szervezetre. A lehetséges mellékhatásokhoz tartozik a hányinger, hányás, migrénes fejfájás, súlygyarapodás, köztes vérzések, mellfeszülés, vagy hangulatingadozás. Ritkán felléphetnek súlyosabb mellékhatások is, mint a zsíranyagcsere megváltozása, a májfunkció elváltozása, vagy a vérnyomás megváltozása. A kizárólag gesztagént tartalmazó fogamzásgátló tablettáknal gyakrabban láp fel köztes vérzés. A kombinált készítményeket nem szedhetik olyan nők, akiknek megnövekedett a trombózis rizikójuk (már volt trombózisuk, vagy a családban halmozottan előfordult, esetleg egyéb véralvadási zavar ismert). Súlyos májbetegségek, cukorbetegség, érrendszeri megbetegedések, a nemi szervek daganatos megbetegedése, vagy a melldaganat is kizáró ok.
Erős dohányosoknak és 35 év feletti dohányosoknak el kell gondolkodnia a leszokáson, mert a kombinált készítmények szedésével, a dohányzás növeli az ezzel esetlegesen együtt járó rizikókat.
Enkel elkerülése érdekében orvosi tanácsadás keretein belül nőgyógyászával közösen megvitathatják, hogy egyáltalán és ha igen milyen hormonális fogamzásgátlási módszert alkalmazhat, esetleg szól-e bármi a bevétel ellen (pl.: más gyógyszerek rendszeres bevétele). Minden nap gondolnia kell a tabletta beszedésére, ennek megfelelően előfordulhatnak alkalmazási hibák is. (Segítséget nyújthat, ha a fogkefe mellé teszi a gyógyszert, mert sok mindent elfelejtünk, de fogat mosni nem.) A szoptatási időszak elején nem ajánlott kombinált készítményt alkalmazni (Ösztrogént és gesztagént is tartalmazó készítményt.)
Vészhelyzet
Amennyiben 4 órával a tabletta bevétele után hányás, vagy hasmenés jelentkezne Önnél, ebben az esetben az ezt követő 6-12 órán belül vegyen be egy újabb fogamzásgátló tablettát. Abban az esetben, ha a fogamzásgátló tablettát a megszokott módon alkalmazza ( 3 hét gyógyszer, 1 hét szünet) és több, mint 12 óra késéssel veszi be a következő esedékes tablettát, akkor az adott ciklusban, az már nem nyújt elegendő védettséget a nem kívánt terhességek ellen és kiegészítő védekezést kell alkalmazni (pl.: óvszer). A meghosszabbított ciklus esetében egy tabletta kihagyása nem befolyásolja a védettséget, ha el is felejti egyszer bevenni a gyógyszert, akkor sincsen szükség kiegészítő védekezésre.
Hatékonyság
A fogamzásgátló tabletta egy hatékony módszer, ami semmilyen negatív következménnyel nem jár a későbbi termékenységre nézve. Persze védettséget csak rendszeres szedés esetén nyújt. Ebben segítséget nyújthat, ha póedául a fogkefe mellé tesszük a tablettákat így az esti, vagy a reggeli fogmosás után biztosan nem felejtjük el bevenni. Néhány gyógyszer csökkentheti a fogamzásgátló tabletta hatékonyságát. Ilyenek például az antibiotikumok. A védettség hányás és hasmenés esetén is csökken, mert a hormonoknak nincsen lehetősége megfelelő mennyiségben felszívódni a testben, vagy mert túl hamar távoznak a szervezetünkből. Alapvetően bármikor abbahagyhatja a fogamzásgátló tabletta szedését és ezt követően bármikor újra teherbe eshet. A fogamzásgátló tabletta több éves alkalmazása sem befolyásolja a későbbi termékenységet.
Hozzáférhetőség
A fogamzásgátló tabletta gyógyszernek minősül, orvosi vizsgálat után vénykötelesen kapható a gyógyszertárakban. Ausztriában és Magyarországon a társadalombiztosítás nem állja a gyógyszer költségeit, annak ellenére, hogy ez sok más országban természetes.
Webtipp: www.diepille.info
Fogamzásgátlás – Hamarosan feledésbe merülne a tabletta?
A fogamzásgátló tabletta sok országban a legkedveltebb módszerek közé tartozik, de a jővőbe tekintve más, kíméletesebb módszerek leválthatják. Elképzelhető, hogy a hormonspirál egy napon maga mögé utasítja a tablettát? A világon egyedülálló Fogamzásgátlás és Terhességmegszakítás Múzeumában a „X:enius” műsorvezetői Emilie Langlade és Adrian Pflug ezekre a kérdésekre keresik a választ és arról beszélgetnek, hogy hogyan fog kinézni a jövő fogamzásgátlása.
Lásd: future.arte.tv